Araç Değer Kaybı Tazminatı

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Avukatı | Araç Değer Kaybı Tazminatı denince akla trafik kazası nedeniyle hasar gören aracın piyasadaki değişim-değer durumu akla gelir. Yani bu kavramdan kastedilen şey hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüştür. Çünkü kazaya karışıp da hasar gören araç en güzel şekilde tamir edilmiş olsa bile tramer kayıtlarında yer alacak kaza kaydı nedeniyle, piyasa değerinde bir düşüş olacaktır.

Araç Değer Kaybı Avukatı | Araç Değer Kaybı Tazminatı, kazalı aracın parçaları yenisi veya orijinali ile değişse dahi kazadan önceki değerine göre mali bir kayıp yaşanması nedeniyle ortaya çıkan bir tazminat türüdür. Buna göre kazaya sebebiyette daha az kusurlu taraf, daha fazla kusurlu tarafa veya sigorta şirketine haksız fiilden kaynaklı zararın tazminini isteyebilir.

Kısaca araç değer kaybı, kaza nedeniyle aracın 2. el piyasa fiyatındaki düşüşü ifade eder.

Araç Değer Kaybı Talep Edebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  1. Araç Değer kaybı tazminatı kaza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde talep edilmelidir. Değer kaybı tazminatı için 2 yıllık zamanaşımı süresi öngörülmüştür. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için kaza tarihinden itibaren 2 yıllık süre geçmeden tazminat için başvuruda bulunulmalıdır.
  2. Araç Değer kaybı talebinde bulunan araç sürücüsünün kazanın oluşmasında tamamen kusurlu olmaması gerekir. Kazanın oluşmasında tamamen kusurlu olan taraf değer kaybı tazminatı alamaz.
  3. Aracın yaşı ve km sınırı ise başvuruda engel teşkil etmemektedir. 2020 yılı Mart ayı sonrası 165000 KM sınırı kaldırılmıştır.
  4. Araç Değer Kaybı Tazminatı alabilmek için tamiri yapılan parçaların yalnızca o kaza sebebiyle onarımının yapılması gerekmektedir. Başka bir kaza nedeniyle veya önceden onarımı yapılmış parçalar için değer kaybı tazminatı alınamaz.

Araç Değer Kaybı Avukatı | Ankara Legal Hukuk & Arabuluculuk Ofisi olarak Rekabet Yasağı gereği davalarımız hakkında burada bilgi vermemekteyiz.

admin

Avukat Ahmet Aykut YILDIZ ; Ankara Ceza Avukatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir