Trafik Kazası – Bedeni Zararlara İlişkin Tazminat Davaları

TRAFİK KAZALARI ‘ NDAN KAYNAKLANAN HUKUK ( Tazminat) DAVALARI

1) Trafik Kazasından Kaynaklı “Vefata İlişkin” Tazminat Davaları

Trafik kazası sonucunda vefat eden kişinin yakınları, vefat edenin maddi desteğinden mahrum kalmaktadır. Mahrum kalınan maddi desteğin, elde edilmesi amacıyla vefat edenin yakınları tarafından talep edilebilecek tazminat türüne,  destekten yoksun kalma tazminatı adı verilmektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden kişinin annesi, babası, eşi, 18 yaşından küçük erkek çocukları ve 22 yaşından küçük kız çozukları tarafından talep edilebilmektedir. Bazı özel durumların varlığı halinde, 18 veya 22 yaşından büyük çocuklar da, destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanabilmektedir.

Tarafik kazasının tek taraflı olmasının veya trafik kazasına birden fazla aracın karışmasının, vefat edenin yakınlarının hak kazanacağı tazminata herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Özetle, hem tek taraflı kazalarda, hem de çift taraflı kazalarda, vefat edenin yakınlarının tazminat hakkı bulunmaktadır.

Öte yandan, kazaya karışan sürücülerinin kusurlu olup olmamasının da, destekten yoksun kalma tazminatına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Kısaca, kusurlu sürücülerin yakınları da, destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanabilmektedir.

Söz konusu tazminat davaları, trafik kazasına karışan araçları zorunlu trafik sigortası kapsamında sigortalayan sigorta şirketlerine karşı açılmaktadır. Trafik kazasına karışan araçların sigortasız olması durumunda da, vefat edenin yakınlarının tazminat talepleri, devlet güvencesindeki Güvence Hesabı tarafından karşılanmaktadır.

Tazminat davaları sonucunda vefat edenin yakınları, poliçelerdeki Maddi tazminat miktarlarının yanı sıra manevi tazminat miktarları da dikkate alındığında yüksek miktarda tazminata hak kazanabilmektedir.

Daha önceki davalarımız hakkında avukatlarımız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Bu hususta Rekabet Yasağı’na aykırı davranmamak için web sitemizde bilgi verilmemektedir.

başta Ankara ve çevre illerinde meydana gelen trafik kazaları olmak üzere Türkiye’ nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazaları ( tazminat ) ve Ceza davalarında Hukuki hizmet sunan Hukuk Ofisimiz, bir çok ilde bağlantılı çalışan hukuk ofisleri ile müvekkillerin işlemlerinin en hızlı şekilde çözülmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle Kaza geçiren kişilerin yakınlarının maddi mağduriyetlerini ortalama 45 gün içerisinde çözmeyi hedefleyen profesyonel kadro ile müvekkillerin mağduriyeti en az seviyeye indirgenmektedir.

Zamanaşımı Süreleri

Destekten yoksun kalma taminatı, 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Meydana gelen trafik kazasında, vefat eden kişinin yanı sıra, yaralanan bir kişinin de olması halinde, zamanaşımı süresi 15 yıla çıkmaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanılabilmesi için, söz konusu süreler içerisinde muhakkak dava açılması gerekmektedir. Belirtilen süreler içerisinde dava açmayan hak sahiplerinin tazminat hakkı ortadan kalkmaktadır.

Yukarıda yapılan açıklamalar, destekten yoksun kalma tazminatına ilişkin genel açıklamalar olup; daha detaylı açıklama için tarafımızla iletişime geçiniz.

2) Trafik Kazasından Kaynaklı “Sakatlığa İlişkin” Tazminat Davaları

Trafik kazası sonucunda, kalıcı olarak sakatlık geçiren kişiler, hayatlarına eskisi gibi devam edememekte ve sakatlığa bağlı olarak birçok zorlukla karşılaşmaktadır. Bu zorluklar nedeniyle yaşanan maddi zararların telafi edilebilmesi için, trafik kazası sonucunda kalıcı olarak sakatlanan kişilere tazminat hakkı tanınmıştır. Söz konusu tazminata, iş gücü  kaybı tazminatı adı verilmektedir.

İş gücü tazminatı davaları, trafik kazasına karışan araçları trafik sigortası kapsamında sigortalayan sigorta şirketlerine karşı açılmaktadır. Trafik kazasına karışan araçların sigortasız olması durumunda da, iş gücü kaybına uğrayan (sakatlık geçiren) kişinin tazminat talepleri, devlet güvencesindeki Güvence Hesabı tarafından karşılanmaktadır.

Trafik kazası nedeniyle kalıcı olarak sakatlanan kişiler, kendilerinde meydana gelen iş gücü kaybı oranınca (sakatlık oranınca) tazminata hak kazanmakatadırlar. Mağdur kişinin, söz konusu tazminata hak kazanabilmesi için, muhakkak suretle, yetkili kuruluşlardan alınan “KALICI İŞ GÜCÜ KAYBI RAPORUNA” sahip olması gerekmektedir.

Trafik kazası sonrasında, kalıcı iş gücü kaybına uğradığınızı düşünüyor ve elinizde iş gücü kaybına ilişkin herhangi bir rapor bulunmuyorsa, lütfen tarafımızla iletişime geçiniz. Şirketimizin alanında uzman personeli, iş gücü kaybı raporu alınması konusunda size yardımcı olacaktır.

Tazminat davaları sonucunda, iş gücü kaybına uğrayan (sakatlanan) kişi,  Poliçe oranları ile yüksek miktarda tazminat alabilmektedir.

admin

Avukat Ahmet Aykut YILDIZ ; Ankara Ceza Avukatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir