Arabuluculuya Nasıl Başvurulur ?

ARABULUCULUK DAİRE BAŞKANLIĞI


Arabulucuya Başvuru Usulleri;

  1.  İşçi veya işverenden birisi ( veya her iki taraf birden) ya da Ticari dava açmak isteyen taraflardan birisi (veya her iki taraf birden) adliye arabuluculuk bürosuna geldiğinde arabuluculuk bürosu tarafından bir arabulucu ataması gerçekleştirilir.
  2. İşçi veya işveren, tek taraf olarak veya birlikte bir arabulucuya veya merkeze başvurursa, arabulucu her iki tarafın da onayıyla arabulucu olarak seçildiğini tutanak altına alır. Bu tutanağı hem arabulucu hem de her iki taraf imzalar. Bu tutanak adliye arabuluculuk bürosuna teslim edilir. Diğer bir husus; AVUKAT ÇALIŞANI VEYA KATİBİ DE ADLİYE ARABULUCULUK BÜROSUNA ARABULUCU ADINA EVRAK GETİREBİLİR.

Taraflar dava açmadan başvuru yapabilecekleri gibi dava aşamasında da başvuru yapabilirler. Bu sayede çözümün her aşamada sağlanması amaçlanmaktadır. Taraflardan biri başvuru yapmak isterse kendi tercih ettiği arabulucuya başvurusunu yapar ve arabulucu tarafından karşı tarafa davetiye gönderir. Davetiyede 30 gün içinde uzlaşma sağlanması için çağrıda bulunulur. Karşı taraf çağrıya cevap vermezse görüşmeyi reddetmiş sayılmaktadır. Kişiler avukatları ile de görüşmeye katılabilmektedir ( arabulucuya nasıl başvurulur )

Arabulucuya nasıl başvurulur ?

Öncelikle hangi yer adliyesinin yetkili olduğuna bakmak gerekir. İşçi ya işverenin ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki ya da işin yapıldığı yerdeki adliyeye başvurmak zorundadır.

Bu yerdeki adliyede arabuluculuk bürosu varsa oraya, yoksa sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulması gerekir.

Yine taraflar kendi seçecekleri arabuluculuk ofislerine de “ihtiyari” olarak başvurabileceklerdir.

Dava Şartı Arabuluculukta Ücret bilgisi için lütfen TIKLAYINIZ ..

ARABULUCULUK İÇİN BAŞVURU YAPMAK İSTİYORSANIZ
LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ 

    admin

    Avukat Ahmet Aykut YILDIZ ; Ankara Ceza Avukatı

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir